A teológus, aki belesült a Miatyánkba

2011. október 26.

Csapatnév: Udvarmesterek

Próba: KastélyMúlt - régi fotók, régi történetek

Gernyeszegen több idős személyt felkerestünk, hogy meséljenek a kastélyról és a Teleki családról. Mindenki megjegyezte azt, hogy Teleki Mihály gróf, a kastély utolsó birtokosa jó gazda, nagylelkű és éles elméjű ember volt, akinek köszönhetően a falu felvirágzott. A gróf tartotta fenn az iskolát s az egyházat is támogatta.
Történetünket azonban Spielmann Mihály történésztől hallottuk. Az anekdota Teleki Mihályról (1634-1690), Erdély kancellárjáról szól, aki a gernyeszegi birtok első tulajdonosa volt. A kancellár anyagi támogatásával Köleséri Sámuel (1663-1732) Hollandiában, a franekeri egyetemen teológiai doktorátust szerzett. Tanulmányai befejezése után a hazatérő Köleséri Sámuel első istentiszteletét a gernyeszegi templomban tartotta. A fiatal lelkész nagyon izgulhatott mivel belesült a Miatyánkba. Emiatt Teleki visszazavarta Hollandiába, hogy tanuljon még. Köleséri Sámuel orvosi diplomával tért vissza, majd ásványtannal és bányászattörténelemmel is foglalkozott. A Teleki-féle dorgálás meghozta gyümölcsét, hiszen korának egyik legnagyobb orvosa lett, ugyanakkor az erdélyi aranybányászat kiváló szakértőjévé vált. Emellett 4000 kötetet számláló könyvtárat hozott létre, az adott korszak legnagyobb magángyűjteményét.

 

 

Képek

A fényképen Teleki Mihály gróf (1908-1988) látható 14 éves korában. Ő volt a kastély utolsó tulajdonosa az államosítás előtt. A fényképet a gernyeszegi kastélyban megmaradt iratokkal együtt Jakó Zsigmond és Entz Géza menekítette Kolozsvárra 1945-ben. A családi levéltár átadására gróf Teleki Mihály emlékszik vissza a Marosi Ildikó által készített interjúkötetben.
A fényképet Bányai Eszter csapattársunk találta meg a kolozsvári állami levéltárban.

   

Ezt a rajzot Teleki Mihály gróf készítette 8 éves korában, 1916-ban. Azt feltételezzük, hogy egy képeslap alapján rajzolta le a gernyeszegi kastélyt, az előtte levő tóval és kis szigettel. Kutatásunk során ugyanis több képeslapot is találtunk, és az egyiken ugyanabból a nézőpontból látható a kastély.
A rajzot, akárcsak a fenti portrét Eszter csapattársunk fedezte fel a kolozsvári állami levéltárban.

 

 

Az akvarellt Franz Neuhauser (1763-1836) készítette 1818-ban. Ez a legrégebbi fennmaradt ábrázolása a barokk stílusú kastélynak. Az eredeti festményt a nagyszebeni Brukenthal múzeumban őrzik.
Az akvarellről készített reprodukciót Vadadi Filep Csaba nyugalmazott állatorvostól kaptuk, aki Gernyeszegen él és a falu múltjának lelkes kutatója.

 

copyright 2011 WEBKastely