Látogatás

2011. november 9.

Csapatnév: Székelytamásfalvi Thury

Próba: KastélyLátogató - barangolás a kastély környékén

„Nem véletlenül kértelek arra, hogy tarts velem. Egy éve, teljesen véletlenül, csodálatos utazásban volt részem. Kovásznai üdülésemet, kézdivásárhelyi élménygyűjtéssel szerettem volna gazdagítani, de egy útlezárás miatt számomra teljesen ismeretlen faluban kötöttem ki.
Ezen a vízbevető hétfőn, oda szeretnélek téged is elvinni, és mivel számomra örökre kedves emlékként maradt meg, kíváncsi vagyok a te véleményedre is."

 

 

A tatárhalom (Orbán Balázs nyomán):

"Zabola és Tamásfalva között szabályszerüen emelkedik ki a térségből egy kerekded dombozat, ezt nevezik Tatárhalomnak. A néphagyomány a halom ily elnevezését ekként indokolja: A II. Rákóczi György letételére bejött s főleg a székelyekre a bodzai ellentállás miatt boszus tatárok egy csapatja dúlva és égetve vonult fel Háromszék terén. A lakosok mindenfelől a hegyekre menekültek, s onnan nézték a lángözönt, mely a vad csapat nyomdokain oly vésztjóslólag elterjedt. Zabola, Páva, Kovászna s a szomszédos faluk lakói azonban az elmenekülés helyett önvédelemre határozták magokat, elszántan inkább egytől-egyig küzdve vérzeni el, mintsem összetett kezekkel nézzék falvaik felégetését, javaik és szebb leányaik elraboltatását.

Összesereglettek azért mindenfelől, s a bodzai seregből fennmaradtakkal egyesülten a nevezett dombra huzták fel a zabolai templomkastély 6 ágyuját, körülte elsánczolt táborban pedig hadállást vettek. „Halál vagy győzelem" volt jelszavuk, ez volt zászlóikra irva, s Isten kegye az elsőt elháritva, az utóbbira segité, mert nemcsak feltartóztatták a tatárokat, hanem egy vérengző csatában legyőzve, visszaszalaszták, s igy menték meg egész felvidéket a gyászos feldúlatástól. A győzelem örömei után az elesettek eltakaritásához láttak. A dombtetőn azon hősöket temették el, kik a haza védelmében vérzettek el; a domb alján pedig az ellenségnek több ezerre ment halottait; azért nevezik e dombot Tatárhalomnak, s azért találnak mégma is a halom közelében annyi koponya és fegyvertöredéket. Mult és gyakran megujult dicsőségnek hervadhatatlan virágai díszlenek mindenütt, hős küzdelmek emléke lebeg e vidék minden tája, minden hantja fölött.

A győzelmet jelző domb mellett azonban ott van a vad dúlás emléke is Domokosfalvának ma is igy nevezett fekhelyében, melyet a visszanyomott tatárok felégettek

Hogy pedig Domokosfalva ekkor és nem előbb dúlatott fel, azt az 1567. regestrum és az 1635. lustralis könyv is bizonyitja, melyekben Damakosfalwa néven még mint külön falu szerepel, azonban már 1635-ben is oly kicsinke falu, hogy csak két nemes, Cziriek Márton és János s néhány recuperált lakik ottan."

 

 

Az empire stílus:

A napóleoni klasszicizmust empire stílusnak is nevezik. Elemeit a görög és a római művészet formakincséből meríti s olykor egyiptomi motívumokat is használ. Kerüli a hajlott vonalakat, de szereti a gazdag aranyozást és díszes vereteket. Általában bizonyos komolyság és ünnepélyesség jellemzi. Legszebb és leggazdagabb példái a bútorművészet és a ruházkodás területére esnek, míg az építészetben főleg antik példák másolására és átültetésére törekszik.

- „Így szerettem meg valóban szívből ezt a helyet. És neked, neked mi a véleményed róla."
- Te is tudod, hogy milyen rímfaragó kedvem támad, ha valami emlékezeteset, vagy szépet látok. Egy versecske jutott eszembe, ami akár reklámozhatná is ezt a helyet. Hallgasd csak:


„Tamásfalva kies tája,
E földön tán nincs is párja.
Itt a kastély, a szánozás
Szép örökség, s ősi szokás.
Meg is éri ide járni,
Egy napocskát erre szánni.
A Thuryt ha látogatják,
Valóban igazi thury-sták."

copyright 2011 WEBKastely