Az egyik 19, a másik 2020...

2011. november 16.

Csapatnév: Székelytamásfalvi Thury

Próba: KastélyJövő - kastélyod 2020-ban

A jövőkép vázolása előtt, úgy véltük, elengedhetetlen fontosságú a kastély jelenlegi fizikai környezetének és funkciójának pontos ismerete, hiszen ez adhat érdembeli viszonyítási alapot mindazok számára, akik nem ismerik Székelytamásfalvát.

Gyerekrajz a Thuryról


Székelytamásfalva napjainkban...

A Thury kastély Székelytamásfalva Zabola fele vezető útjának jobb oldalán helyezkedik el a Bányai udvarházzal átellenben. Teljes területe több mint három hektár. Az épület és a kastély előtti parkszerű udvar 50 áron fekszik, a maradék földterületet jelenleg megművelésre használják , a jövőre nézve akár éj létesítmények kiépítésre alkalmas lehet.

Készítették Sz.T. és a T.G. Általános Iskola diákjai


A Thury kastély és udvara napjainkban, makett

A kastélyudvar bejáratát egy, az út mentén lévő, székely kapu jelzi. A kapun belépve látható, hogy az udvart fenyőfák és gesztenyefák veszik körül. Jobb oldalt, a bejárat és a konyha épülete között, található az ún. „szégyendomb", amely a hagyományok szerint egykor a bűnösök megszégyenítésére szolgált. Napjainkban azonban a gyerekek kedvelt szánkózó helye a téli hónapokban. Tovább haladva, szintén a jobb oldalon helyezkedik el a 2010-ben közpénzekből felújított kis konyha épülete, amelyet a nagyobb rendezvények alkalmával vesznek igénybe a helyiek.
A két szintes kastély belső részének állapota megfelel napjaink elvárásainak és az épület funkciójából adódó követelményeknek. Mindez a 2010-ben végzett felújításoknak köszönhető, amelyek az önkormányzat támogatásából és egy sepsiszentgyörgyi vállalkozó jóvoltából valósulhattak meg.
A kastély felső szintje jelenlegi állapotában egy 300 férőhelyes bálteremnek, és két kisebb konferenciateremnek ad helyet. Ezen túl - ugyanezen a szinten - található egy, 2010-ben, kialakított konyha és egy korszerű illemhely. A bálterem mind nagysága, mind pedig a kialakítás módja tekintetében, egyaránt alkalmas bálok, esküvők, előadások és más jellegű rendezvények szervezésére, megtartására. Az előadások és iskolai rendezvények lebonyolítását segíti a terem egyik végében kialakított jókora színpad és a mögötte levő két öltöző helyiség.
Az alsó szint terei raktárhelyiségként, pinceként és szórakozóhelyként szolgálják a település lakóit.
A kultúrotthonnak két gondnoka van. Ők azok, akik a település tulajdonában levő, a kultúrotthonhoz tartozó étkészlet kiadásáért és a termek bérléséért felelnek.
Az épület külső része restaurálásra szorul, azonban ehhez a Műemlékvédelem jóváhagyása és jelentős anyagi tőke szükséges.
A kultúrotthonként funkcionáló műemléképület jelenleg a községi önkormányzat tulajdonában van, azonban az ezt igazoló dokumentumcsomag nem teljes. Ez mindeddig lehetetlenné tette a pályázati források bevonását az épület felújításába. Az önkormányzat dolgozói szerint azonban a hiányzó dokumentumok beszerzése már folyamatban van. Az önkormányzat megtette a kellő lépéseket ennek érdekében.

... és 2020-ban

Az egykori kastélyudvar 2020-ban már korszerű parkként szolgálja Székelytamásfalva lakóit és a gyakran ide látogató turistákat.

A Thury szemből

A Thury kastély és parkja 2020-ban, makett

A Thury kastély bejáratára már egy új székely kapu hívja fel a figyelmet, amelyet 2013-ban, a művelődési házzá avatás 40. évfordulójára állíttatott a község önkormányzata. A parkot az egykori autóút helyett egy körkörösen kialakított sétáló út övezi, amely mentén padok és lámpák teszik kényelmesebbé a sétát. A már kiszáradóban levő fák helyén újonnan ültetett fák állnak. Az épület bejáratával szemben, a zöld övezet közepén kialakított virágágyás teszi még esztétikusabbá a parkot. Szintén az épület bejáratával szemben, az egykori kocsifelhajtó előtt látható Thury Gergely mellszobra, melyet Székelytamásfalva lakói állíttattak a falu neves szülöttje elhalálozásának 130. évfordulójára.
A kapun belépve jobb oldalon található egy parkoló a különféle rendezvényekre autóval érkezők számára. A parkolót élő sövény választja el a park további részétől, ugyanakkor az út mentén a korábbi kert helyén szintén élő sövény húzódik.
A korábban szánkózó helyül szolgáló domb tetején egy 2013-ban állított kopjafa emlékezik a Székelytamásfalvi Férfikórus alapításának 40. évfordulójára.

A Thury jobbról

A Thury kastély és parkja 2020-ban, makett


Az egykori kovácsműhely és konyha épülete már korszerűen átalakítva ad helyet a falu 1940-es években alapított múzeumának.
A kultúrotthonban a bálokon, iskolai rendezvényeken, esküvőkön kívül táncházakat, néptánc és társasági tánc oktatásokat szerveznek.
Az alsó szinten, a korábbi raktárhelyiség helyén egy modern, fény és hangeffektusokkal ellátott állandó tárlatot tekinthetnek meg az érdeklődők. A tárlat a falu és a Thury kastély múltját, régi történeteit írja le és mutatja be. A hatalmas boltíves pincék hangulatos, rusztikus étteremmé alakítva várják az idelátogató turistákat.

 

 

A Thury légifelvételről

A Thury kastély és parkja, makett

Az épület és a park rendben tartásáért két személy felel, ugyanakkor ők azok, akik megmutatják az érdeklődőknek a tárlatot és a múzeumot.
A kultúrotthon külső restaurálása és a park kialakítása is megvalósult különböző pályázati források bevonása révén. Folyamatban van ugyanakkor az épület mögötti terület kiépítésére vonatkozó fejlesztési terv elkészítése is. E szerint, egy helyi vállalkozó lovaglásra alkalmas térséggé alakítanái a kastély mögötti terület egy részét, amely komoly vonzóerőt jelenthet a település iránt érdeklődőknek, ugyanakkor nagy szerepe lehet a faluturizmus kiépítésében, még inkább élhetővé és vonzóvá téve szeretett falunkat, Székelytamásfalvát.

Gyerekrajz 2011.

Gyerekrajz 2011.

 

 

copyright 2011 WEBKastely