Mostoha sors a mezőségen...

2012. október 18.

Csapatnév: Végvárvédők reloaded

Próba: A közösség és az államosított kastély viszonya

 

Mai kutatások és az ott élő idős emberek beszámolásai alapján állt össze ez a rövid bemutató, amelyet itt a Végvárvédők reloaded csapat a nagyvilág elé tár a felvállalt kastélyunkról… ( kérjük nézzétek meg a végén található filmezést is )

 

 

A trianoni békeszerződés után  úgy nézett ki, hogy a pászmosi Teleki-kastély elhagyásra van ítélve, azonban gróf Teleki Ernő Budapestről viszaköltözött 1926 – ban a pászmosi birtokra, hogy apja, (I.) Ernő helyett ő igazgassa a birtokot.  A környék lakosai szerint küzdött a kisebbségi sors nehézségeivel, majd a második világháború után kényszermunkatáborba került Dobrudzsába és ott élt keserű szomorúságban az 1960-as évekig,amikor hazakerül Kolozsvárra,ahol a dobrudzsai fogságban kezdett,  groteszk, karikatúraszerű rajzaiból tengette életét és ott, Erdély szívében is halt meg, főleg a munkatáborban szerzett, főleg ízületi betegségeinek köszönhetően… Vele kihalt a paszmosi Telekiek fiúága…

A kommunista államosítás után a kastélyt a helyi tsz használta, ennek nyomai mai napig látszanak: pajták, fészerek, lerobbant mezőgazdasági gépek rontják az összképet. Az 1989-es forradalom után az épület lakatlan és azóta napról-napra egyre jobban lerobbant állapotba kerül, mára a teljes pusztulás fenyegeti. A Beszterce – Naszód megyei önkormányzat kezébe került 1999 óta és ahogyan a helyiek is bizonygatják, főleg Kertész István úr, aki elvállalta, hogy kamera elé is kerüljön, a Teleki rokonok nem igényelték vissza mai napig a birtokot. Több terv is születtett azóta megmentésére, azonban egyik sem vált valóra egyelőre és a kastély egyre csak vár és vár, míg végképp összedől a sors kegyetlen keze alatt…

 

A Teleki-kastélyhoz vezető erdővel kapcsolatosan létezik egy helybeli  legenda. A múltban, mikor az emberek a kastély felé utaztak, szoktak néha egy fehér hollót látni. Este, előttük repülvén, a holló ritkán szokott megjelenni. A legenda szerint, a kastélyt és lakóit védte. Az évek során viszont egyre ritkábban jelent meg, addig, míg senki sem látta többé.

Maga a kastélyról is létezik egy  elég újkeletű legenda. Azt mondják az öregek, hogy ha egy fiatal pár hátra,  az öreg fához megy s leül egyik padra, és egy zongorahang üti meg fülüket, akkor a pár valódi szerelmet él át, és örökké együtt maradnak. Kevés pár mer a fához menni, a zongora dallamára várni, hisz hogyha nem hallanak zongorahangot?

 

copyright 2011 WEBKastely