Versenyen kívüli bejegyzés: Kastélykórházból múzeum

2012. október 18.

Csapatnév: Cserkészek az Urmánczy kastélyért

Próba: A közösség és az államosított kastély viszonya

A maroshévízi Urmánczy kastély rombolása 1944 szeptemberében a szovjet és román csapatok bevonulásával kezdődött. A családot ekkor a hatalomra jutók kiutasították a településről, vagyonukat elkobozták.

Az 1945-ben állami tulajdonba került kastély 1958-ig üresen állt. A kastélyegyüttes egész területén 1963-ban kórházat hoztak létre, így a város lakosságának nagy része a kastélyban született, köztük a tulajdonosok leszármazottai is. A főépületben volt a sebészet és szülészet, az alagsorban működött a kórház konyhája, hőközpontja. A volt lóistálló ezer négyzetméteres épületében gyógyszertár, belgyógyászat, bőrgyógyászat, fertőző és mentőszolgálat kapott helyett. Az egykori gazdatiszt villájában és a többi személyzeti lakásban orvosi rendelőket és adminisztrációs irodákat létesítettek.

1978-ban az új funkció érdekében kastély nagy belmagasságú halljában és ebédlőjében új szintet alakítottak ki, a falépcsőt elbontották. A toronyaljból nyíló főbejáratot megszüntették, és az új bejáratot az ÉNy-i mellékhomlokzat loggiájába helyezték át.
A legtöbb kárt az új városi kórház építése okozta, amely eltakarta a kastély főhomlokzatát, s egyben kis időre funkció nélkül hagyta az épületet. A park is csonka maradt, a kórházon kívül egy grandiózus közigazgatási épület és néhány tömbház is itt, a kastélyhoz tartozó egykori birtokon épült. Ekkortól nem lehetett a kastélyt régi fősétányain, a város felől megközelíteni, a város életétől teljesen elszigetelődött az épület.

1982 és 1996 között ismét üresen állt a kastély, így állapota sokat romlott. Ezután a Hargita megyei múzeum vette át az épületet, s azt újra használhatóvá tette: kifestettek, a központi fűtésrendszert feljavították, az ablakokat védőrácsokkal szerelték fel. A kastély megmaradt területét bekerítették és egy kisebb mellékutcából új bejáratot nyitottak. Az épületben román néprajzi múzeumot hoztak létre, majd a helyi önkormányzat román néptánc együttesnek is székhelyet adott. Az 1990-es évek végén a kastély átkerült kulturális minisztériumhoz.
2009-ben a leszármazottak visszakapták az épületet, az állam jelenleg bérli az épület nagy részét. Az idén a tulajdonosok újra megnyitották a toronyalj alatti bejáratot, az egykori előszobában a helyi cserkészcsapat kapott székhelyet.

copyright 2011 WEBKastely