Kételyekkel teli idill

2012. október 25.

Csapatnév: Cserkészek az Urmánczy kastélyért

Próba: Akkor és most

Gyönyörű idő van. Jól esik egy kicsit elfelejteni mindent. 

Nándor majd megmondja, mit tegyünk, friss híreket hozott Budapestről. Talán ezt gondolhatták szereplőink.

Látszólag gondtalan, idilli a kép. Urmánczy Nándor országgyűlési képviselő testvérének Jeromosnak, a régi családi birtokon nemrég épített kastélyának főbejárata előtt, a kocsifelhajtó előtti kis lépcsőn ül, hölgyek társaságában.Rágyújtani készül, közben unokahúga Urmánczy Gizella (Mancuska) kezében szórakozottan egy margarétát forgat. Ő a kastélyban lakik, nem ment férjhez. Nándor korán elhunyt István testvérének lánya az emeleti toronyszobában talált otthont. A ház úrnője, Jeromos fiatalos felesége, Ilona (Mici) felé fordul.

A kastély előtti pázsit virágba borulva, az erdei rét virágai egészen az ablakok tövéig érnek. Hol vannak a híres dáliák? Az előtérben cickafark virágzik. Valami nincs rendben. A felhajtó előtt hatalmas a gaz, ezen a feljárón, már régóta nem jártak kocsik. A kavicsos úton is kinőttek a fűcsomók, a kastély ablakaiban nincs egyetlen muskátli sem. A kép akkor készülhetett, amikor az első világháború eseményeitől hajtva a család elhagyta otthonát. Az idillinek tűnő hangulat vélhetően aggodalommal telített. Szeretett otthonuk sorsa bizonytalanná vált. Mi lesz veled kastély?

1916 augusztus végén a város egész lakossága menekült. Pállfy Endre református pap megrázó beszámolót írt az eseményekről:

"A Maroshévízen tapasztalt pusztulás nagyobb volt képzeletünknél (...) hidak mindenütt felrobbantva, útszéli sánczok üvegekkel, tört edényekkel, bútordarabokkal, kifúrt pénzes szekrényekkel, mindenféle háztartási tárgyak roncsaival eldugva, hogy emiatt czipőinken felül érő a sár. A falu nevezetességét képező nagy fűrészgyárnak csak helye maradt, a piacztér emeletes házai helyén kormos romok merednek, az egyszerűbb földszintes házak ablakain lófejek nyúlnak ki a folyékonnyá hígult utczára."

Nem tudjuk pontosan mi történt ez idő alatt a kastéllyal, de az bizonyos, hogy a család régi egy emeletes főtéri házának teteje leégett. Az új kastélyban a román hadsereg 14. hadtestének hadiszállása volt, talán ezért maradt meg viszonylag épen. Urmánczy Jeromos csak 1920-ban költözött vissza Maroshévízre.

2012 őszén a Webkastély verseny kapcsán öltözetükkel a régi időket felidézni próbáló cserkészek, Lovász Szende és Ivácsony Kinga a család egyik leszármazottja, Szabó Zsombor társaságában az évtizedekkel ezelőtti kétes idillt jelenítik meg. A sokat megélt kastély jelenleg a cserkészek székhelyéül is szolgál. Az egykori tulajdonosok utódai a romboló államosítás hosszú évtizedei után, immár hivatalosan is magukénak tudhatják a tornyos épületet. A jövő bíztató, de az aggodalom ma még időszerű. Mi lesz veled kastély?


 

copyright 2011 WEBKastely